Kataja Basket Juniorit ja PKO tuovat ilmaiset koristreenit lapsille lähikoulujen pihoille
Kataja Basket Juniorit ry järjestää yhteistyössä PKO:n (Pohjois-Karjalan Osuuskauppa) kanssa ilmaisia Back to School Pihakoristreenejä junioreille elokuussa. Treenit viedään lasten luo lähikoulujen pihoille, jotta liikunta olisi mahdollisimman helppoa ja saavutettavaa kaikille lapsille.– Haluamme madaltaa kynnystä liikuntaharrastuksen aloittamiseen tuomalla treenit lasten arkiympäristöön. Kun treenit järjestetään tuttujen koulujen pihoilla, lapset voivat osallistua ilman pitkiä matkoja tai kalliita välineitä. Tavoitteemme on, että jokainen lapsi kokee liikunnan iloa riippumatta perhetaustasta tai taloudellisesta tilanteesta, kertoo Kataja Basket Juniorit ry:n toiminnanjohtaja Iisakki Hukka.Back to School Pihakoristreenejä järjestetään 11.–15.8. eri koulujen pihoilla. Treenit on suunnattu 7-12-vuotiaille lapsille, ja osallistuminen on täysin maksutonta. Treenien kesto on yksi tunti eikä niihin tarvitse ilmoittautua ennakkoon.
PKO tukee ensisijaisesti lasten ja nuorten harrastustoimintaa
Jokainen pohjoiskarjalainen lapsi ja nuori ansaitsee harrastamisen tuomat elämykset osaksi omaa kasvutarinaansa.– Me PKO:na olemme pohjoiskarjalaisia jäseniämme varten. PKO on liike- ja jäsenyhteisö ja junioriseurojen sponsoroinnilla toteutamme tätä jäsenyhteisörooliamme käytännössä. Teemme parhaamme, että Pohjois-Karjalassa pystyy elämään ja harrastamaan mahdollisimman täysipainoisesti. Urheilu ja liikunta on osa täysipainoista elämää, sanoo PKO:n viestintä- ja vastuullisuusjohtaja Petri Vähä.
Back to School Pihakoristreenit -kiertueen päivämäärät:
Ma 11.8. klo 17.00 Karhunmäen kouluTi 12.8. klo 17.00 Nepenmäen kouluKe 13.8. klo 17.00 Karsikon kouluTo 14.8. klo 17.00 Lehmon kouluPe 15.8. klo 17.00 Länsikadun kouluLisätietoa PKO:n yhteiskuntavastuusta ja sponsoroinnista löytyy: www.pko.fi/vastuullisuus/sponsorointi