PKO kysyi kesän aikana kesätyöntekijöiltään, miltä työ osuuskaupan eri toimipaikoissa tuntui. S-ryhmän yhteiseen tutkimukseen vastasi PKO:ssa 889 nuorta.Tulokset kertovat erittäin onnistuneesta kesästä. PKO:n kokonaistyytyväisyysindeksi oli 3,65 asteikolla 1–4, kun koko S-ryhmän vertailutulos oli 3,60. PKO ylitti S-ryhmän vertailutason kaikilla tutkimuksen osa-alueilla eli työnhaussa, työskentelyssä ja perehdytyksessä.Myös avoimissa palautteissa toistuivat myönteiset kokemukset. Kiitosta saivat mukavat ja auttavaiset työkaverit, hyvä ilmapiiri sekä tunne siitä, että kesätyöntekijä otettiin alusta lähtien osaksi työporukkaa.
Hyvä porukka auttaa pääsemään alkuun
Uuteen työpaikkaan tuleminen on usein jännittävä kokemus, etenkin jos kyseessä ovat työelämän ensiaskeleet. PKO:ssa uusien työntekijöiden vastaanotossa onnistuttiin tutkimuksen perusteella erinomaisesti. Lämmin vastaanotto näkyi siinä, että 85 prosenttia vastaajista oli täysin samaa mieltä siitä, että he kokivat olonsa tervetulleiksi aloittaessaan kesätyöpaikassaan. Kun mukaan lasketaan jokseenkin samaa mieltä olleet, osuus nousee huikeaan 98 prosenttiin.Niin ikään 98 prosenttia vastaajista oli täysin tai jokseenkin samaa mieltä siitä, että kesätyöpaikassa oli hyvä yhteishenki. Vielä useampi, 99 prosenttia, koki olonsa työssä turvalliseksi ja saavansa tarvittaessa tukea työtehtävissään. Avoimissa palautteissa kesätyöntekijät kertoivat, että apua uskalsi pyytää, ketään ei jätetty yksin ja työpaikalla sai olla oma itsensä.Kesätyössä opitaan monenlaista
Kesätyö PKO:ssa tarjoaa mahdollisuuden tutustua työelämään ja oppia taitoja, joista on hyötyä pitkälle tulevaisuuteen. Noin puolelle kyselyyn vastanneista PKO:n kesätyöpaikka oli ensimmäinen.Kesän aikana kokemusta kertyi esimerkiksi asiakaspalvelusta, hyllyttämisestä, kuorman purkamisesta, kassatyöstä sekä keittiö- ja siivoustöistä. Avoimissa palautteissa kiitosta saivat monipuoliset työtehtävät, uuden oppiminen ja sopiva vastuu.Moni koki saaneensa kesän aikana arvokasta työkokemusta ja lisää varmuutta omaan tekemiseensä. Samalla karttuivat asiakaspalvelu-, vuorovaikutus- ja työelämätaidot.Ensi kesänä uudestaan!
Hyvä kesätyökokemus näkyy siinä, että enemmistö suosittelisi PKO:ta työpaikkana myös muille. Lisäksi valtaosa vastaajista suhtautui myönteisesti mahdollisuuteen työskennellä samalla alalla tulevaisuudessa esimerkiksi kesätöissä tai opintojen ohessa.Ensi kesänä PKO tarjoaa jälleen niin nuorille kuin varttuneemmillekin kesätyöntekijöille mahdollisuuksia päästä mukaan työelämään ja osaksi työporukkaa eri puolilla Pohjois-Karjalaa.Olisiko seuraava hyvä kesätyökokemus sinun?