Mene Etusivulle
Mene Etusivulle
Haku
8.6.2026

Sirkkalanpuisto täyttyi iloisista ihmisistä, kellohelmoista ja upeista autoista – Mallikisan voittoon Nina Nissinen ja Jukka Virtanen

Viides Joe Vintage -tapahtuma vietettiin lauantaina 6. kesäkuuta 2026 lämpimässä kesäsäässä upeissa puitteissa Sirkkalan puistossa. Koko perheen tapahtuma keräsi jälleen tuhansia kävijöitä.
Kesäkuinen lauantai oli Joensuussa lempeän lämmin ja tarjosi mahtavat lähtökohdat viidennen Joe Vintage -tapahtuman järjestämiseen. Tuhannet kävijät malttoivat viipyä pitkät tovit harrasteparkin autoja ihastellen ja ohjelmaa seuraten sekä myyntitelttojen tarjontaa tutkien. Kävijämääräksi järjestäjät arvioivat kokonaisuudessaan 4500 ihmistä.Joensuun kulttuurijohtaja Katriina Leppäsen mukaan kaupungissa on onnistuttu luomaan elävä, värikäs ja yhteisöllinen tapahtuma.– Merkille pantavaa on, että Joe Vintage -tapahtuma tunnetaan nykyisin ympäri Suomen. Se kiinnostaa valtakunnallisesti ja eroaa massasta persoonallisuudellaan. Samalla välitämme positiivista matkailu- ja kulttuuriviestiä koko maahan, silmin nähden tyytyväinen Leppänen totesi tapahtuman avauspuheessaan.

Harrasteparkki kiinnosti kaiken ikäisiä

Harrasteparkissa nähtiin monipuolinen kattaus museo- ja muita harrasteautoja, joista vanhimmat olivat iältään lähemmäs sata vuotta. Kaikkiaan autoja tuli näytille noin 120, kertoo Hot Rodders Polvijärvi ry:stä Mika Rieppo.Autokerhon kokoama kolmihenkinen raati valitsi harrasteparkin parhaimmat autot. Raadissa oli mukana mm. elokuvaohjaaja Markku Pölönen, jonka valinta oli GMC 300, kyydissään ralliauto Ford Speedster. Auto herätti elokuvaohjaajan mielessä kiehtovia tarinoita auton kuvitteellisesta omistajasta matkalla rallitapahtumaan, ”jota ei kenties vuosikymmeniin ole enää edes järjestetty”.Muut valinnat TOP 3:een olivat Plymouth GTX ja kullanvärinen Buick.

Mallikisa keräsi katsojat esiintymispaikan ääreen

Lady Joella Vintage ja Mister Joe Vintage -kilpailun kaksi kierrosta houkuttelivat tapahtuman kävijät autojen luota esiintymispaikkana toimineen terassin ääreen. Tuomaristo valitsi voittajiksi Nina Nissisen Joensuusta ja Jukka Virtasen Sipoosta. Virtanen oli myös tapahtuman yleisön suosikki Mister Joe Vintage -sarjassa. Lady Joella Vintage -sarjassa puolestaan eniten ääniä keräsi Tarja Kontturi Kuopiosta.Tanssimaan tapahtumassa intouduttiin jo heti puolen päivän jälkeen, ensin Liperin Lavatanssijoiden houkuttelemana ja sen perään Pate Friman & Orient Express -bändin tahdissa.Kaiken kaikkiaan tapahtuma onnistui tavattoman hyvin, sanoo hotellinjohtaja Pasi Ripatti Sokos Hotel Kimmelistä.- Saimme oikein hyvä startin Kimmelin kesään ja terassielämään tapahtuman myötä, Ripatti kertoo.Tapahtumatuottaja Sarah Laukkanen kertoo saaneensa päivän mittaan paljon positiivista palautetta tapahtumasta ja sen järjestämispaikasta Sirkkalan puistosta.– Näin tämä toimii kaikkein parhaiten, kun koko tapahtuma kaikkine osa-alueineen saadaan samalla aukiolle, Laukkanen tuumaa.Lady Joella Vintage ja Mister Joe Vintage -kilpailun voittajat Jukka Virtanen ja Nina Nissinen.

KATEGORIAT

  • Tapahtumat
Sirkkalanpuisto täyttyi iloisista ihmisistä, kellohelmoista ja upeista autoista – Mallikisan voittoon Nina Nissinen ja Jukka Virtanen – PKO