PKO tukemassa paikallista junioriurheilua – YHTEISELLÄ FUTISKENTÄLLÄ


13.08.2020

Jokaiseen futistreeniin valmistautuminen, jokainen junioria kuljetettu automatka, jokaisen tehdyn maalin ilo tai jokaisen niukan tappion tuoma sisu. Junioriurheilu liikuttaa monella tapaa koko perhettä.

Juniorien harrastustoiminta antaa liikkeen ja lajioppien lisäksi eväitä tulevaisuutta varten. Parhaimmillaan harjoituksissa luodaan elinikäisiä ystävyyssuhteita.

Me PKOlaiset haluamme olla mukana mahdollistamassa halvempia harrastusmaksuja sekä varmistamassa erilaisten harrastamiseen liittyvien tapahtumien toteutumista. Olemme tukemassa FC HERTAN junioritoimintaa kausilla 2020–2022.

”FC Hertassa liikutetaan vuosittain lähes kolmea sataa tyttöä ja naista. Nuorimmat pelaajat ovat alle kouluikäisiä ja he kerhoilevat Herttasissa kaksi kertaa viikossa. Harrastuksen jatkuessa harjoituskertoja tulee lisää, vanhimmat juniorit ja aikuiset treenavat 4-5 kertaa viikossa. Ikäkausijoukkueita on tällä hetkellä 2012 syntyneistä lähtien aikuisikään saakka. FC Hertassa voi harrastaa jalkapalloa lajiin tutustumisesta aina kilpaurheiluun saakka. FC Hertan tavoitteena on mahdollistaa jalkapalloharrastus kaikille siitä kiinnostuneille tytöille ja naisille. Harrastuksen kustannukset halutaan pitää matalina. Yhteistyökumppanien tuki on olennaisen tärkeää, jotta tämä maailman seuratuin laji olisi mahdollisimman monelle innokkaalle jalkapalloilijalle tarjolla” kertoo Ulla Korhonen, seuran puheenjohtaja.

PKO on osuuskuntatoimijana pelannut joukkuepeliä jo yli 100 vuotta. Yhteistyössä on voimaa – sen kautta rakennetaan suuria asioita.  Ohjaamme vuosittain osuuskaupan toiminnan tuloksesta noin 700 000 euroa nuorten ja erityistä tukea vaativien henkilöiden työllistämiseen sekä urheilun, kulttuurin ja järjestöjen tukemiseen.

PKO tekee yhteistyösopimuksen aina yksittäisten ikäkausijoukkueiden sijaan koko seuran kanssa, jotta tuki leviää laajasti ja tasapuolisesti kaikkien juniorien hyödyksi.  Sponsoroinnistamme saat lisätietoa yhteistyösopimuksistamme vastaavalta Petri Vähältä: petri.vaha@sok.fi, p. 010 762 2034.