PKO tukemassa paikallista junioriurheilua – YHTEISELLÄ PELIPAIKALLA


07.08.2020

Jokaiseen salibandytreeniin valmistautuminen, jokainen junioria kuljetettu automatka, jokaisen tehdyn maalin ilo tai jokaisen hiuksenhienosti ohi menneen laukauksen tuoma sisu. Junioriurheilu liikuttaa monella tapaa koko perhettä.

Juniorien harrastustoiminta antaa liikkeen ja lajioppien lisäksi myös eväitä tulevaisuutta varten. Parhaimmillaan harjoituksissa opitaan tunnetaitoja sekä luodaan elinikäisiä ystävyyssuhteita.

Me PKOlaiset haluamme olla mukana mahdollistamassa halvempia harrastusmaksuja sekä varmistamassa erilaisten harrastamiseen liittyvien tapahtumien toteutumista. Olemme olleet jo vuosien ajan Josba juniorit ry:n pääyhteistyökumppani, ja niin olemme myös kausilla 2020–2022.

” Seuramme liikuttaa noin 350 joensuulaista lasta ja nuorta 4-vuotiaista aina aikuisiin asti, joten tiedostamme seurana yhteiskunnallisen vastuumme. Haluamme olla kylvämässä liikunnallista elämäntapaa jo pienestä pitäen, mikä kantaa läpi koko elämän”, sanoo toiminnanjohtaja Janne Ruuskanen Josba Juniorit ry:stä.

PKO on osuuskuntatoimijana pelannut joukkuepeliä jo yli 100 vuotta. Yhteistyössä on voimaa – sen kautta rakennetaan suuria asioita. Ohjaamme vuosittain osuuskaupan toiminnan tuloksesta noin 700 000 euroa nuorten ja erityistä tukea vaativien henkilöiden työllistämiseen sekä urheilun, kulttuurin ja järjestöjen tukemiseen.

PKO tekee yhteistyösopimuksen aina yksittäisten ikäkausijoukkueiden sijaan koko seuran kanssa, jotta tuki leviää laajasti ja tasapuolisesti kaikkien juniorien hyödyksi.  Sponsoroinnistamme saat lisätietoa yhteistyösopimuksistamme vastaavalta Petri Vähältä: petri.vaha@sok.fi, p. 010 762 2340.